1. Drodzy diecezjanie, w sobotę, 5 września, przez Dolny Śląsk przeszła nawałnica, która przyniosła ogromne zniszczenia. Wielu ludzi, szczególnie w powiecie świdnickim, straciło dach nad głową. Do tego grona chcę również włączyć ofiary katastrofy budowlanej w Świdnicy. Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie ofiar tych tragedii. W duchu braterskiej miłości pomóżmy im w odbudowie domostw czy usunięciu poniesionych szkód. Po konsultacji z dyrekcją Caritas Diecezji Świdnickiej uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by włączyć się w tę ofiarną pomoc poszkodowanym. Proszę też o to duszpasterzy miejsc, które najbardziej dotknęła nawałnica. Dziękuję wszystkim, którzy już tę pomoc ofiarowali, zwłaszcza strażakom, policji i służbom medycznym, którzy od razu po tragedii walczyli o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie jej ofiar. Wszystkim Wam z serca błogosławię i zawierzam przez ręce Matki Najświętszej miłosiernemu Panu.

+ Marek Mendyk, Biskup Świdnicki

Najbardziej w naszym dekanacie ucierpiała wieś Stanowice. Tak opisuje to wydarzenie proboszcz: „W sobotę 5.09 w ciągu 15 minut zaatakowała nas wichura, w wyniku której, wieś Stanowice zamieniała się w pobojowisko. Oprócz 50 wyrwanych z korzeniami i połamanych drzew, kilkunastu słupów energetycznych, zerwanych dachów i zniszczonych samochodów, domówi budynków gospodarczych ucierpiał też kościół i cmentarz parafialny. Wichura wyrwała z wieży kościoła kilkuset kilogramowy krzyż, niszcząc fragment wieży i poszycia dachu kościoła. Złamane drzewa rosnące wokół kościoła poniszczyły tez rynny i poszycie dachu kościoła. Jeszcze większe straty dotknęły stanowicki cmentarz, gdzie stuletnie lipy wyrwane z korzeniami uszkodziły kilkadziesiąt nagrobków”. W związku z tym za tydzień będzie wystawiona przed kościołem puszka na ten cel.

2. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #StopLGBT zwraca się z prośbą o pomoc w zbiórce podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej zakaz organizacji tzw. „marszów równości”. W ubiegłym roku przez 27 miast w Polsce przeszły parady, których celem była promocja postulatów politycznego ruchu homoseksualnego. Uczestnicy domagali się min.: sankcjonowania przez państwo związków osób tej samej płci, prawnego zrównania statusu takich związków z normalnym małżeństwem, adopcji dzieci przez pary homoseksualne, uznania, że istnieją więcej niż dwie płcie, a także nauczania tego w szkołach i seksualizacji dzieci. Projekt ma na celu wprowadzenie gwarancji faktycznej ochrony małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa. W dzisiejszą i następne dwie niedziele będziemy zbierać podpisy przy wyjściu z kościoła. Potrzebny będzie numer PESEL. Złożenie podpisu jest moralnym obowiązkiem każdego katolika.

3. Zgodnie ze Wskazaniami KEP dot. przygotowania do I spowiedzi i I Komunii Św. przygotowanie odbywa się od 1 klasy SP. Zatem rodzice dzieci klas 1-3 winni zapisać je w kancelarii parafialnej i wypełnić deklarację uczestnictwa dziecka w przygotowaniu do I Komunii Św. Dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Św. również uczestniczą w cyklu dziękczynienia w spotkaniach i przygotowaniu do Rocznicy I Komunii Św. Dokument dostępny jest na stronie internetowej parafii z którym można się zapoznać. Zapisy trwają codziennie po mszy św. wieczornej od poniedziałku do piątku przez cały wrzesień. Również dzieci z klas szóstych, które chcą uczestniczyć w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania powinni we wrześniu w kancelarii parafialnej złożyć deklaracje uczestnictwa w przygotowaniu, które trwa do klasy ósmej.

4. Lusina. Panowie z Rady Parafialnej będą zbierali w dolnej części Lusiny pieniądze na remont kościoła w dniu 17 września - czwartek od godz. 17.00. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne prosimy o przekazywanie pieniędzy na zewnątrz domu. Kolejna zbiórka będzie jeszcze w listopadzie. W części górnej Lusiny zbierane będą pieniądze na remont w niedzielę tj. 20 września po południu. Prosimy o niewyrzucanie skoszonej lub wyrwanej trawy czy kamieni na cmentarzu na tę druga część, gdyż mogą uszkodzić kosiarkę. Śmieci wyrzucamy do koszy przed cmentarzem. Prosimy o uchylanie okienek na chórze w celu rotacji powierza, która przyczynia się do wysuszania ścian i ze względu na sytuację epidemiczną. Jest potrzeba naprawienia ogrodzenia na cmentarzu od strony tylnej. Montaż słupków i płyt. Osoby chętne do pomocy proszone są o zgłoszenie się do członków Rady Parafialnej. Potrzebny też w tym tygodniu transport słupków ze Świebodzic.

5. Od czwartku można już zapisywać intencje na przyszły 2021 rok.

6. Zachęcam chłopców do zapisywania się do Liturgicznej Służby Ołtarza w celu bycia ministrantem i służenia przy ołtarzu Pańskim podczas nabożeństw Eucharystycznych. Na kandydatów mogą zapisywać się uczniowie począwszy od 2 klasy szkoły podstawowej.

7. Zapowiedzi przedmałżeńskie:

Marcin Gniecki z Bartoszówka i Natalia Anna Malarz z Roztoka

8. Sprzątanie kościoła: Udanin: Ewelina Bereżańska, Sławomir Nobis, Anna Łabędzka