Dzisiaj jest

poniedziałek,
18 października 2021

(291. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
241243

Wyszukiwanie

Statystyki

Brak własnych statystyk

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Powrót

Zniesienie dyspensy

"Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju, biskupi z uznaniem przyjęli decyzję rządu o zmianie ograniczeń sanitarnych w kościołach i miejscach kultu oraz podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane. Dyspensy te zostaną zniesione od 20 czerwca br., jednocześnie we wszystkich diecezjach". (z Komuniktatu z 389. zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski)

ZAPYTANIE OFERTOWE

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach zaprasza do składania ofert na wykonanie odwodnienia - Odprowadzenie dachowych wód opadowych z kościoła pw. NMP w Lusinie. Oferty należy składać na formularzu ofertowym w terminie do dnia 07 kwietnia 2021 r. do godziny 15.00 na adres: Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach, Piekary 36, 55-340 Udanin lub mailowo na adres kdziurla@wp.pl. Szczegóły zamieszczone są poniżej

Oferta

Oferta

Powrót

Rekolekcje z Telewizją Polską S. A.

Ad maiorem Dei gloriam!

Życzenia noworoczne

INFORMACJA O OBECNOŚCI W KOŚCIELE

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii czytamy w §28 pkt 8 ust. 1: „Do dnia 17 stycznia 2021 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: 1) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 27 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”. W związku z tym w kościele w Udaninie może przebywać 42 osoby, natomiast w kościele w Piekarach i Lusinie po 15 osób.

KOLĘDA

Zgodnie z Komunikatem Biskupa Świdnickiego zastosowania dwóch form kolędowania zdecydowałem bez narzucania, że każda rodzina sama wybierze formę jaką poleca BŚ. Przy wyjściu z kościoła na stoliku są kartki, na której należy wyrazić swoją wolę czy chcę formę kolędy w kościele (msza św. zbiorowa, modlitwa nad rodzinami i prywatne pokropienie swojego mieszkania wodą święconą bez możliwości osobistego spotkania) lub forma tradycyjna (ksiądz przychodzi do domu jak było dotychczas) z zachowaniem maseczek i dystansu. Kartki proszę wziąć, skonsultować się z rodziną, wypełnić i przynieść do kościoła do następnej niedzieli. Rodziny, które nie dostarczą kartek będę traktował jako te, które w tym roku nie chcą żadnej formy kolędy. Proszę przekazać informację i kartki szczególnie tym, którzy nie mają dostępu do internetu oraz nie wzieli jej z kościoła. Informacja jest też zamieszczona w gablotce parafialnej.

24 Opowieści Adwentowe

Drogie Dzieci znajdziecie tutaj codziennie aż do Bożego Narodzenia piękne opowiadania na czas oczekiwana - Adwentu.

Do kandydatów I Komunii Świętej i bierzmowania

Drodzy Kandydaci i Rodzice,

w zakładce Sakramenty, są dostępne od połowy listopada dla Was do wykonania zadania w cyklu przygotowania do przyjęcia sakramentu. Proszę je wykonać i przesłać na wskazany adres e-mail.

Podziękowanie

Michałek

Zakończyła się kwesta na rzecz leczenia Michałka zorganizowana przez naszą parafię. Pieniądze były zbierane przez cały tydzień w dniach 18-24.10. przed kościołami podczas kiermaszu ciast oraz w sklepach. Ogółem zebrano 7.128,81 zł. Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękuję oraz wolontariuszom min. za upieczenie 28 blach ciast, organizację kiermaszu, koncert: Anecie Sypko, Marcinowi Malinowskiemu wraz ze swoją grupą wokalną, Cichej Wodzie i właścicielom sklepów za możliwość wystawienia puszek w Piekarach, Lusinie, Bartoszówku i Udaninie (Rogoża, Łukaszewska, Mikła (CPN), Muszkalski, Cebulak ABC). Protokół ze zbiórki znajduje się na stronie parafii na Facebooku. Bóg zapłać!

ZAMKNIĘTE CMENTARZE

Informuję, że decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października br., cmentarze parafialne w Udaninie i Lusinie a także cmentarz parafialny przy kościele w Piekarach będą zamknięte od 31 października do 2 listopada włącznie.

Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV na cele misyjne Kościoła

Przypominam o zapowiadanej kilka tygodni temu zbiórce eketrośmieci AGD i RTV na cele misyjne Kościoła jutro we wtorek (27.10). Zbiórka organizowana jest przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” oraz Green Office Ecologic Sp. z o.o. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie polskich misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii oraz Tanzanii. Elektrośmieci proszę składać 27 października do godz. 11.30 w Udaninie na placu kościelnym przy bramie, w Piekarach na trawniku koło plebanii i w Lusinie przy kościele przy figurze Matki Bożej.

Msza św. w intencji Michałka i zbiórka na leczenie

W związku ogłoszeniem czerwonej strefy w całym kraju w kościele w Piekarach i Lusinie może przebywać po 30 osób na każdej mszy św. a w Udaninie 90 osób (nie licząc księdza i ministrantów). Należy zachować bezpieczną odległość 2 metrów i być w maseczkach ochronnych. Proszę zapełnić miejsca na dole i na chórze. Kiermasz ciast będzie po każdej mszy św. przed kościołem. Osoby, które chcą wspomóc Akcję charytatywną proszeni są, aby się nie gromadzić przed kościołem (nie zatrzymywać), ale sprawnie wychodząc z kościoła, skorzystać z ciasta, wrzucić datek do puszki i nie zatrzymując się odejść.

Akcja charytatywna w parafii

Strona Parafii na Facebooku

Zapraszam do dołączania do grupy naszej Parafii na Facebooku.

Chory Michałek potrzebuje naszej pomocy!

Michałek

Hej i czołem, mam na imię Michał, ale wszyscy wołają do mnie Misiu. Jestem radosnym, uśmiechniętym 4 latkiem pełnym życia, który niestety nie może korzystać w pełni z uroków dzieciństwa. Na początku mojego życia wszystko wydawało się być dobrze, ale w ósmym miesiącu życia okazało się, że mam mózgowe porażenie dziecięce pod postacią obustronnego niedowładu kurczowego i niedotlenienie okołoporodowe. Do tego los zesłał mi padaczkę objawową z wrodzoną wadą mózgowia oraz opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Strasznie trudne te nazwy lekarzy. Co dla mnie oznaczają? Do dziś samodzielnie nie chodzę, nie mówię, nie biegam z rówieśnikami. Co oznaczają dla mojej rodziny? Moja kochana mamusia poświęciła całe swoje życie, w dzień i w nocy, od diagnozy ćwiczyła ze mną różnymi metodami – metodą Vojty, NDT Bobath, do tego dogoterapia, hipoterapia, SI, logopeda, psycholog. Strasznie mnie męczyła ta moja mama, choć wiem, że te okropne ćwiczenia przyniosły pozytywne zmiany w moim rozwoju. Cały czas potrzebuję różnorodnych terapii oraz rehabilitacji ze względu na utrzymujące się przykurcze w stawach biodrowych, kolanowych i łokciowych oraz innych miejscach. Większość tych działań i ćwiczeń łączy się z dużymi nakładami finansowymi. Jeśli uda się dzięki Państwa życzliwości w dalszym stopniu zapewnić pracę z tyloma specjalistami to mam nadzieję, że w przyszłości będę biegał razem z rówieśnikami, jeździł na rowerze i będę w miarę samodzielny odciążając moją rodzinę.

Misiek choruje na mpdz i epi ,która "potem " okazała się lekooporna . Michałek obecnie przy dobrej kondycji potrafi samodzielnie postawić niesfornych kilka kroków, nie mówi , ma problemy z żuciem, jest objęty opieką wielu specjalistów. Pomóż i wpłać na zrzutka.pl

Michałek

Kartka na Wypominki

Tu można pobrać kartkę na Wypominki

Wypominki - dwie duże kartki

Wypominki - cztery małe kartki

Powrót

Zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV

27 października odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” oraz Green Office Ecologic Sp. z o.o. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii oraz Tanzanii. Elektrośmieci proszę składać 27 października do godz. 11.30 w Udaninie na placu kościelnym przy bramie, w Piekarach na trawniku koło plebanii w Lusinie przy kościele przy figurze Matki Bożej.

Plakat

Powrót

Grupa Parafian na Facebooku

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach to grupa na Facebooku dla wszystkich parafian.

Podziękowanie proboszcza ze Stanowic

Podziękowanie proboszcza ze Stanowic za zbiórkę po huraganie

Powrót

Poświęcenie Komisariatu Policji w Udaninie

Komisariat policji w Udaninie

"W dniu 21.09.2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie Posterunku Policji w Udaninie, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu Insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Powiatowy Policji w Środzie Śląskiej podinsp. Dariusz Smoliński, Kierownik Posterunku Policji w Udaninie Marek Bednarz, Dyrektor Biura Poselskiego Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Pani Aneta Trela, Poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, Asystent Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Kempy – Krzysztof Tarnacki, Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma, Starosta Powiatu Średzkiego Krzysztof Szałankiewicz, Radni Rady Gminy Udanin oraz mieszkańcy gminy. Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas poświęcenia Posterunku Policji w Udaninie przez Proboszcza Parafii Piekary ks. dr Marka Jodko oraz obejrzenia budynku od wewnątrz." (Urząd Gminy w Udaninie).

#StopLGBT ZBIERAMY PODPISY POD PROTESTEM!

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #StopLGBT zwraca się z prośbą o pomoc w zbiórce podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej zakaz organizacji tzw. „marszów równości”. W ubiegłym roku przez 27 miast w Polsce przeszły parady, których celem była promocja postulatów politycznego ruchu homoseksualnego. Uczestnicy domagali się min.: sankcjonowania przez państwo związków osób tej samej płci, prawnego zrównania statusu takich związków z normalnym małżeństwem, adopcji dzieci przez pary homoseksualne, uznania, że istnieją więcej niż dwie płcie, a także nauczania tego w szkołach i seksualizacji dzieci. Projekt ma na celu wprowadzenie gwarancji faktycznej ochrony małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa. W dzisiejszą i następne dwie niedziele będziemy zbierać podpisy przy wyjściu z kościoła. Potrzebny będzie numer PESEL. 

Komunikat Biskupa Świdnickiego na temat uczestnictwa dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej

Komunikat

Podziękowanie

Serdecznie dziękuję wyszstkim za pamięć, modlitwę, msze święte w mojej intencji. Odwzajemniam modlitwy dziękczynne do Boga za Was i proszę o błogosławieństwo dla Waszych Rodzin. Serdeczne Bóg zapłać. 

Osoby, które mają w najbliższym czasie do załatwienia sprawę w kancelarii, proszę o przybycie po mszy św. popołudniowej do 2 lipca, gdyż w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) kancelaria nie będzie czynna w każdy dzień.

"Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono" J 20

Powrót

Posługa sakramentalna u chorych

Odwiedziny z posługą sakramentalną u chorych, które odbywały się w czwartek i piatek, są odwołanie poza indywidualnym telefonicznym zgłoszeniem pod numerem 768709216.

Spowiedź w parafii

W związku z zaistniałą nadzwyczajną sytuacją należy pomyśleć już teraz o swoje bezpośrednie przygotowanie duchowe do świąt wielkanocnych. Na dzień dzisiejszy nie jest przewidziana spowiedź zbiorowa jak była co roku w jednym dniu. Aby umozliwić dostęp do spowiedzi informuję, że codziennie jest okazja do przystąpienia do sakramentu pokuty podczas codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele (szczegóły w zakładce Intencje mszalne). Przy tym należy zachować wszelkie przepisane prawem środki bezpieczeństwa. Zapraszam.

Odpust zupełny

Odpustu specjalnego udziela się wiernym:

- cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach,

- pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa.

Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy, gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, „ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”;

- pozostali wierni, „którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”.

Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony „odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się”. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.

Pełny tekst Penitencjarii Apostolskiej

Drodzy Parafianie!

W związku z zaistniałą sytuacją w kraju spowodowaną epidemią koronawirusa informuję, że moja posługa duszpasterska nieustannie trwa. W naszej parafii codziennie kościół jest tam otwarty, gdzie odprawiana jest msza św. a poprzedza ją wystawienie Najświętszego Sakramentu (szczegóły w zakładce Intencje mszalne). Każdego dnia zanoszę do Boga modlitwy o ustrzeżenie ciebie i twojej rodziny od epidemii. W razie pilnej posługi duszpasterskiej proszę o kontakt telefoniczny. Z darem modlitwy - Wasz proboszcz

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca zapraszam do podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dziś to życie jest w wielu przypadkach zagrożone. Żyjemy w cywilizacji śmierci, gdzie głównie człowiek morduje człowieka najczęściej niewinnego i bezbronnego.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego polega na osobistej modlitwie jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga Dawcę Życia i trwa przez dziewięć miesięcy do Bożego Narodzenia. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.

Tekst PRZYRZECZENIE DUCHOWEJ ADOPCJI DZIECKA POCZĘTEGO można przynieść w celu podbicia pieczątką parafialną.

Modlitwa dzisiaj o godz. 12:00 w kościele parafialnym

Ojciec Święty Franciszek zaapelował o wspólną modlitwę w celu zatrzymania pandemii koronawirusa. Papieska inicjatywa to solidarna modlitwa wszystkich chrześcijan słowami "Ojcze nasz" w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca br. o godzinie 12.00.

 W związku z wezwaniem Ojca Świętego, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosi, aby do modlitwy "Ojcze nasz" dołączyć także:

 - "Anioł Pański"

 - trzy razy "Zdrowaś Maryjo"

 - następującą modlitwę:

 „Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!"

 Prosimy także, aby w łączności z całą Polską, tego dnia o godzinie 12.00 we wszystkich kościołach naszej diecezji zabrzmiały dzwony.

 Biskupi i prezbiterzy proszeni są o modlitwę w katedrach i kościołach parafialnych bez udziału wiernych.

Proszę, aby zadzwonić dzwonami w każdym kościele o godz. 12:00.

Rekolekcje z o. J. Salijem OP w TVP 3; 25-27 III

Telewizja Polska na kanale TVP3 w paśmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem ojcem prof. Jackiem Salijem. Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut. 

Zachęcam do przeżywania rekolekcji tym bardziej tym, którzy nie uczestniczyli w rekolekcjach parafialnych.

Polecam film w setną rocznicę objawień fatimskich do 29 marca za darmo

Na stronie www.katoflix.pl za darmo można oglądnąć film pt. Teraz i w godzinę śmierci. Polecam.

Warto zapamiętać sobie tę stronę i korzystać, gdyż jest tam wiele cennych filmów o tematyce religijnej, problemach przeżywania wiary i nadziei Bożej.

Dodatkowe msze św. niedzielne (do odwołania)

 

SOBOTA - 1700 LUSINA

NIEDZIELA - 800 UDANIN, 915 PIEKARY, 1030 LUSINA, 1200 UDANIN, 1600 UDANIN

A nikt o tym nie mówi...

Powrót

Dla dzieci...

Dla dzieci na czas kwarantanny Pani Katechetka Violetta poleca.


Dodatkowa msza św. w niedzielę

Informuję, że zostanie wprowadzona dodatkowa msza św. w niedzielę (do odwołania) w kościele w Udaninie o godz. 16.00. Podczas każdej mszy św. zgodnie z zarządzeniem Biskupa Świdnickiego odśpiewamy Suplikacje w postawie klęczącej. Adoracja Najświętszego Sakramentu (w ciszy) odbędzie się po każdej mszy św. niedzielnej w każdym kościele i potrwa do godz. 15.30. Uprzejmie proszę Róże Różańcowe działające przy każdym kościele o wyznaczenie dyżurów czuwania (po dwie osoby) podczas adoracji. Ponadto w tygodniu na godzinę przed każdą mszą św. w danym kościele będzie również możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

Należy monitorować i postepować według oficjalnych komunikatów rządowych, komunikatów Wójta Gminy Udanin a także oficjalnych komunikatów Biskupa Świdnickiego czy Konferencji Episkopatu Polski dotyczących życia religijnego i nieuleganie nadmiernej panice i histerii powodowanej przez fake newsy rozsiewane min. przez media społecznościowe.

Zawierzam naszą parafię Bożej Opatrzności i opiece Maryi Nieustającej Pomocy i Uzdrowienia Chorych.

Zachęcam wszystkich do jeszcze większej wzmożonej modlitwy o ustanie rozprzestrzeniania się wirusa i Boże błogosławieństwo dla naszej parafii i całej ludzkości. Jezu, ufam Tobie.

Komunikat Biskupa Świdnickiego

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (10 marca 2020)

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (28 luty 2020)

 

Życzenia na Dzień Kobiet

Powrót

Krzyż adoracyjny wysokość 156 cm

Pobierz wzór krzyża adoracyjnego

Powrót

Zbiórka do puszek w II Niedzielę Wielkiego Postu “Ad Gentes” na Misje - 8 III

II Niedziela Wielkiego Postu “Ad Gentes” 8 marca 2020

“EUCHARYSTIA I MISJE”

Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom przekazując ofiary do puszek na Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, aby wspomóc materialne polskich misjonarzy w krajach misyjnych.

KOMUNIKAT NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU “AD GENTES”  8 III 2020 r.

 Umiłowani w Chrystusie Panu kapłani, osoby życia konsekrowanego, siostry i bracia!

W II niedzielę Wielkiego Postu w Kościele w Polsce przeżywamy już od wielu lat Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Eucharystia i misje”. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że Eucharystia umacnia nas w jedności z Chrystusem, buduje Kościół i jest źródłem misji. Niezależnie, czy jest sprawowana we wspaniałych świątyniach w Europie czy też skromnych i ubogich kościołach i kaplicach w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, jednoczy wierzących i pobudza do dzielenia się wiarą. Eucharystia kończy się zachętą, byśmy z Chrystusem szli do bliźnich, dalekich lub bliskich. Przypomina, że jesteśmy posłani z Ewangelią do świata, który jeszcze jej nie poznał. Jest wezwaniem do dawania świadectwa wierze i miłości oraz do zdobywania serc dla Boga. Ci, którzy są uczniami Chrystusa i gromadzą się we wspólnocie modlitwy i Ofiary Eucharystycznej stają się zarazem misjonarzami. Nikt nie może zatrzymać radości ze zbawienia wyłącznie dla siebie!

Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami uświadamia nam naszą odpowiedzialność za głoszenie Chrystusa w świecie. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami. Poprzez modlitwy oraz ofiary wspieramy misjonarki i misjonarzy w ich niełatwej posłudze. Razem z nimi dajemy chrześcijańskie świadectwo miłości bliźniego. Czynimy to, czego uczymy się podczas każdej Mszy świętej, słuchając słowa Bożego i posilając się Ciałem Pana. Eucharystia, umacnia nas w wierze i wzbudza zapał misyjny. Jest wezwaniem do codziennego zaangażowania misyjnego.

Dziś jednoczymy się w modlitwie z 1903 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 98 krajach misyjnych. Z radością dziękujemy Bogu za ich trud apostolski, cierpienia i prace, poprzez które w świecie rozrasta się wspólnota wierzących w Chrystusa. Korzystając z okazji pragnę w ich imieniu serdecznie podziękować wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim za troskę o misje, wyrażaną nie tylko dzisiaj, ale w ciągu całego roku. Ośmielony Waszym zapałem misyjnym, proszę, byście nigdy nie ustawali w modlitwach i ofiarności na rzecz misji. Szczególną prośbę kieruję do chorych, starszych i wszystkich, którzy dźwigają krzyż osamotnienia, cierpień duchowych i fizycznych, aby jednocząc się z krzyżem Chrystusa ofiarowywali je w intencjach misji.

Zwracam się z prośbą do dzieci i młodzieży zaangażowanej w wolontariat misyjny, aby wzrastali w pragnieniu poznawania świata misji i odkrywania piękna bycia misjonarzami Chrystusa, zwłaszcza wśród rówieśników. Wszystkich zachęcam do modlitwy o nowe powołania misyjne, gdyż Kościół bardzo potrzebuje serc, które całkowicie poświęcą się ewangelizacji i służbie ubogim.

Oprócz duchowego wsparcia modlitewnego misjonarze potrzebują także naszej hojności. By móc prowadzić wiele dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych, potrzebują środków materialnych. Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom przekazując ofiary do puszek. Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom w ubiegłym roku zrealizowało ponad 180 projektów o wartości ponad 850 000 zł. i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączmy do grona Darczyńców misji poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”.

Więcej informacji o sposobach pomagania misjom znajdziemy na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.

Zapewniając o modlitwie i wdzięczności za pomoc misjom Wszystkim z serca błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Jerzy Mazur SVD

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Wspomnienie z rekolekcji...

Podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji i szczodrej gościnie podczas naszych rekolekcji. Bóg zapłać!

Powrót

Jałmużna wielkopostna

Pasyjka proponowanego krzyża adoracyjnego

W czasie trwającego Wielkiego Postu zachęcam Parafian do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej. Składka organizowana podczas tego nabożeństwa w kościele w Udaninie i Lusinie będzie przeznaczona na zakup dużego krzyża adoracyjnego na drewnianym dębowym krzyżu na czas Triduum Paschalnego.

Ponadto ogłaszam w parafii zbiórkę wszelkich produktów woskowych typu świece z wosku lub parafiny. Zostaną one oddane do skupu i zakupiony zostanie Paschał Wielkanocny. Świece i wszelkie wyroby z wosku mozna składać w zakrystii. Jeżeli świece posiadają jakieś ozdoby z innego materiału niż wosk należy je wcześniej oczyścić. Kolor wosku może być różny.

Zaproszenie na rekolekcje

Plan rekolekcji jest do pobrania poniżej.

rekolekcje wielkopostne 2020

Plan rekolekcji do pobrania

Powrót

Opłatek z AK 2020

Opłatek zorganizowany 12 stycznia 2020 roku przez Akcję Katolicką.

Powrót

Adoracja przy żłóbku

Dnia 6 stycznia w kościele w Lusinie dzieci z Ogniska Misyjnego adorowały Nowonarodzonego Jezusa.

Powrót

Aktualności z kolędy i nie tylko

Strona parafii na Twitterze

Na koncie Twitter @parafiapiekary znajdziesz codziennie aktualne informacje z przebiegu kolędy. 

"Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło" (Iz 9, 1)

Niech Nowonarodzony Chrystus Pan i Zbawiciel rozpromienia łaską każdy mrok duszy i codzienności, błogosławi w drodze do świętości, dodaje sił potrzebnych do życia w miłości i walce ze złem. Wesołych Świąt!

 

Pokłoń się Nowonarodzonu Jezusowi

Święta Faustyna

"Dzień wigilijny. Rano podczas mszy św. czułam bliskość Boga, duch mój bezwiednie zatonął w Bogu. Wtem usłyszałam te słowa: "Tyś mieszkaniem miłym dla mnie, w Tobie odpoczywa Duch mój". (...) Przez cały dzień czułam w szczególny sposób bliskość Boga, a chociaż obowiązki mi nie pozwoliły pójść ani na chwilę przez cały dzień do kaplicy, to jednak nie było chwili, w której bym nie była złączona z Bogiem, czułam Go w sobie w sposób więcej odczuwalny aniżeli gdzie indziej" (Dzienniczek św. Faustyny nr 346).

Zaplanuj adorację i kolędowanie nie tylko przy stole, nie tylko przy choince, lecz przede wszystkim przyjdź odwiedzić Nowonarodzonego Jezusa. Do każdego z nas mówi też anioł jak niegdyś do pasterzy: "Nie bójcie się" Łk 2, 10.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia w kościele w Lusinie po mszy św. ok. 11:30 do 20:00.

W obronie najbardziej skopanego i ośmieszonego świętego M.

 

Przy okazji wspomnienia św. Mikołaja można usłyszeć różne historie, opowieści czy anegdoty związane z tym świętym. Przedstawia się go jako żałosnego, otyłego klauna-nieudacznika, który w biało-czerwonych szatach przeciska się przez komin domu, aby zasypać domowników podarkami, prezentami, upominkami, dobrodziejstwami – kolejnymi klamotami. Można tez spotkać obrazy rozradowanego brzuchacza ho ho ho na obłoku zaprzęgniętego w półprzytomne łosie czy renifery. Przy tej okazji serwuje się dzieciom historyjkę o jeszcze jednej fikcyjnej postaci obok Spidermana, Batmana czy innego bohatera Avengers. Ta prymitywna i żałosna parodia świętego jemu nie zaszkodzi w niczym, ale bez wątpienia wykrzywi prawdziwy obraz do tego stopnia, że dziecko zapytane – czy wierzysz w św. Mikołaja, odpowie - nie! I będzie miało rację - niestety. Żeby bardziej nie pastwić się nad tymi głupotami, trzeba stanąć w obronie najbardziej ośmieszonego św. Mikołaja i należy powiedzieć, że jest on prawdziwą postacią historyczną. Ale jaką?

 

Urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie. Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV), Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza (kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej).

 

Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II. Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Cesarz Bazyli Macedończyk (w. VII) w samym pałacu cesarskim wystawił kaplicę ku czci Świętego. Do Miry udawały się liczne pielgrzymki. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Papież św. Mikołaj I Wielki (858-867) ufundował ku czci swojego patrona na Lateranie osobną kaplicę. Z czasem liczba kościołów św. Mikołaja w Rzymie doszła do kilkunastu. W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: "Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.

 

O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Wśród nich wypada wymienić Agnolo Gaddiego, Arnolda Dreyrsa, Jana da Crema, G. B. Tiepolo, Tycjana itd. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.

 

W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest ponad 300 kościołów w naszej Ojczyźnie. Św. Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach. Jest patronem: Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu a także: bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów (źródło: brewiarz.pl).

 

Acha, i wcale nie chodzi o to, żeby w dzień św. Mikołaja czekać na prezenty.

 

Lecz…  naśladować świętego i samemu je dawać. Czy zatem kogoś bardziej ucieszy ten dzień, bo dostał czy dał?

 

Otrzymaliśmy podziękowanie ze zbiórki

Powrót

Poświęcenie krzyża na cmentarzu w Lusinie i Piekarach

Cmentarz parafialny w Lusinie

W Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2019 roku został poświęcony krzyż na cmentarzu w Lusinie. Dziękuję głównemu sponsorowi i wykonawcy Adamowi Wierzbickiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika naszej wiary. Został również rozpoczęty remont drogi cmentarnej.

Na cmentarzu w Piekarach po modlitwach za zmarłych również dokonano poświęcenia krzyża.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie utrzymania porządku na cmentarzach, opłacanie składek, obecność i modlitwę. 

Kartka na Wypominki

Tu można pobrać kartkę na Wypominki

Wypominki - dwie duże kartki

Wypominki - cztery małe kartki

Powrót

Niedziela Misyjna w parafii

20 października w Niedzielę Misyjną dzieci należące do ogniska misyjnego przygotowały oprawę liturgii podczas mszy świętej w Udaninie oraz akcję "Cukierek dla potrzebujących " we wszystkich świątyniach parafii. Akcja polegała na zbieraniu funduszy do puszek i miała na celu pomoc dzieciom z krajów misyjnych i wsparcie fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" we Wrocławiu. Wszyscy którzy wrzucili swój datek otrzymali od dzieci słodki upominek. Zebrano prawie 863 zł. Ognisko misyjne składa serdeczne Bóg zapłać!

Niedziela Misyjna - fotogaleria

Powrót

POLSKA POD KRZYŻEM

14 września 2019 roku w łączności z innymi parafiami w kraju zorganizowaliśmy modlitwy w obronie świętej wiary katolickiej w naszym narodzie. Na początku Róże różańcowe poprowadziły różaniec odmawiając część bolesną, następnie została odprawiona msza św. Po mszy Akcja Katolicka wraz z młodzieżą poprowadziła drogę krzyżową a po niej z zapalonymi świecami przeszliśmy pod krzyż pod kościół i odmówiliśmy modlitwę Anioł Pański. Prawie dwugodzinne spotkanie modlitewne zostało zakończone błogosławieństwem i odśpiewaniem pieśni Zwycięzca śmierci piekła i szatana. W akcji tej uczestniczyło około stu osób.

Ruszyła strona naszej parafii na Twitterze

Pierwszy wpis na Twitterze na stronie parafii

Jesteśmy od dzisiaj również na Twitterze pod adresem @parafiapiekary o nazwie Parafia w Piekarach. Zachęcam do odwiedzania tej strony na której będą bieżące informacje dotyczące naszej parafii. 

Remont chodnika w Piekarach

W minionym tygodniu rozpoczął się remont chodnika wokół kościoła w Piekarach. Prosimy o ostrożność na terenie budowy.

Powrót

W Lusinie – historyczna pamięć o Arcybiskupie Metropolicie Lwowskim Grzegorzu z Sanoka (1406 – 1477)

abp Grzegorz z Sanoka

 

14 września 2019 r.  na budynku świetlicy wiejskiej w Lusinie zostanie uroczyście odsłonięta Tablica Pamiątkowa poświęcona Arcybiskupowi metropolicie lwowskiemu Grzegorzowi z Sanoka, wielkiemu kapłanowi, uczonemu, rycerzowi i poecie żyjącemu w XV wieku. Dlaczego akurat Grzegorzowi z Sanoka zostanie tak mocno wyróżniony w Lusinie? Czy Grzegorz z Sanoka był w Lusinie? Lusina istniała już w XV wieku, ale Grzegorz z   Sanoka tu nie był. Grzegorz podróżował po Europie jako student, potem jako uczony, a jako młody człowiek bywał także na wojnach, był rycerzem i brał udział w sławnej bitwie z Turkami pod Warną. Najważniejsze lata twórcze swojego życia spędził jako kapłan, był Arcybiskupem metropolitą lwowskim. To właśnie jako Arcybiskup metropolita lwowski miał niemal codzienne spotkania z przodkami dzisiejszych rodzin lusińskich, pochodzących z województwa tarnopolskiego z miejscowości Dunajów, Białe, Ciemierzyńce i Wicyń. Te cztery miejscowości leżały około 80 km na wschód od Lwowa, graniczyły ze sobą, parafia dla wszystkich tych miejscowości była w Dunajowie, aż do początków XX wieku. Właśnie ten Dunajów arcybiskupi lwowscy wybrali na terenową siedzibę arcybiskupów. W XV wieku arcybiskupem metropolitą lwowskim był Grzegorz z Sanoka, który przebywał stale w Dunajowie. Jeździł na synody do Lwowa, ale archidiecezją zarządzał z Dunajowa. Dlaczego Dunajów uzyskał aż tak wielką rangę? Otóż, Dunajów miał nie tylko piękne położenie, ale również bezpieczne. Był szeroko oblany wodą, wielkie stawy o rozlewiska utrudniały nieprzyjacielowi zdobycia Dunajowa. Grzegorz z Sanoka dodatkowo silnie ufortyfikował zamek w Dunajowie tak, że stał się niemal nie zdobycia. Nawet z kościoła był tunel podziemny do zamku, tak, że gdy nieprzyjaciel zagroził kościołowi to ludzie zgromadzeni w kościele mogli ratować się poprzez przejście tunelem do zamku.

 

         W dniach wojny i bitwy arcybiskup Grzegorz był z obrońcami na murach Dunajowa. Zachowały się dokładne daty powstania Ciemierzyniec i Wicyń, był to rok 1389. Dunajów i Biały były również z tego czasu. W 1945r ludność polska z tych czterech miejscowości została wysiedlona i przybyła na Dolny Śląsk, w tym do Lusiny. W 2019 r. przypada 630 lecie rodzin lusińskich z tamtych miejscowości na wschodzie. Trzeba bowiem przyjąć, że historia rodzin lusińskich nie zaczęła się dopiero w 1945r, ale że trwa długo, że ponad 600 lat rodziny lusińskie w dużej ilości są związane z historią Polski. A w XV wieku rodziny lusińskie miały najlepszego w tamtych czasach przewodnika i nauczyciela i to na co dzień – wielkiego Grzegorza z Sanoka. Dunajów w XV wieku jest uznawany w historii Polski jako drugi po Krakowie ośrodek kultury Renesansu. Dzisiejsze rodziny lusińskie mają do kogo nawiązywać i mieć poczucie swojej dobrej tradycji. Od czasu Grzegorza z Sanoka mija blisko pięć i pół wieku. Ta piękna postać arcybiskupa metropolity lwowskiego i historia tamtych lat wpisała się na trwałe do historii Polski i żyje ona w naszym narodzie. W 630 –lecie historii rodzin z Dunajowa, Ciemierzyniec, Białego i Wicynia przypominamy postać Grzegorza z Sanoka i jego zasługi dla naszych przodków.  W Lusinie stało się wiec coś bardzo pięknego, że pojawia się Tablica upamiętniająca Grzegorza z Sanoka. Będzie ona przypominać wielką historię kultury polskiej oraz kościoła na kresach i zaświadczać będzie o tym, że mimo zmian terytorialnych, przeniesienia ludzi o setki kilometrów, jednak wielkiej historii nie zapominamy i te wielkie osiągnięcia ciągle i wszędzie nas wzmacniają i jesteśmy z nich dumni.

opracował Krzysztof Dziurla

więcej na https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_z_Sanoka

Relacja z Pielgrzymki Dzieci Pierwszokomunijnych do Polanicy Zdrój

https://swidnica.gosc.pl/doc/5628661.Dzieci-komunijne-u-Matki

Ornat

Dar Dzieci, które przyjęły I Komunię Świętą w naszej parafii 12 maja.

Powrót

Plakat

Trwają zapisy na wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polanicy Zdroju dnia 8 czerwca. Wyjazd ma charakter dziękczynny dzieci, które przystąpiły w tym roku do I Komunii św. Mogą również zapisywać się inni parafianie do końca maja.

Uwaga! Zmiana godzin mszy św. w niedzielę 19 maja.

Przychylając się do prośby rodziców dzieci rocznicowych informuję, że w najbliższą niedzielę będzie następujący porządek mszy św.: 800 Udanin, 915 Udanin - Rocznica I Komunii Świętej, 1030 Lusina, 1200 Piekary. Tę zmianę proszę przekazać osobom zainteresowanym.

III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Lament nieczytanej Biblii
Roman Brandstaetter


Stoję na najwyższej półce twojej domowej biblioteki, wciśnięta między stare, pożółkłe, od wielu lat nie tknięte tomy encyklopedii Orgelbranda, do których jestem podobna formatem i objętością. I tak stojąc od wielu lat nie dostrzeżona, nieomal niewidzialna, spokojnie medytuję na moim niewesołym losem. Tematem moich najczęstszych medytacji jest pytanie: po co kupiłeś mnie, człowieku, po co zapłaciłeś za mnie trzysta złotych, po co dźwigałeś mnie w teczce przez miasto i po co mnie przyniosłeś do domu? Po co? Czy po to, aby przerzucić kilka moich stronic, przeczytać pobieżnie na chybił trafił kilka wybranych wersetów, spojrzeć na mnie z bogobojnym drżeniem i odstawić nabożnie na najgórniejszą półkę w księgozbiorze?

Pamiętam, jak raz podczas przyjęcia w twoim domu, ktoś w towarzyskiej rozmowie błędnie zacytował słowa Chrystusa, ktoś inny je sprostował, a gdy wybuchła między rozmówcami sprzeczka, który z cytatów jest właściwy, jeden z adwersarzy prosił cię o przyniesienie Pisma Świętego. Podniosłeś głowę i spojrzałeś w moim kierunku. Pomyślałam z radością, że wreszcie wybiła moja godzina, że podejdziesz do półek, i wspiąwszy się nieco na palcach, ujmiesz mnie za gruby grzbiet i wyciągniesz spomiędzy pożółkłych tomów encyklopedii Orgelbranda. Ale próżna była moja nadzieja. Twój wzrok obojętnie mnie minął, prześlizgnął się po mnie jak po niewidzialnym duchu, przez ułamek sekundy błąkał się po niższych półkach i – zatrzymał się bezradnie na twarzach twoich rozmówców: „Nie wiem, gdzie jest... Nie wiem, gdzie ją postawiłem... „ – rzekłeś.

Był czas, gdy przypuszczałam, że nabyłeś mnie po to, by móc w razie potrzeby pochwalić się moją obecnością w twojej bibliotece. Teraz dowiodłeś swoją odpowiedzią, że nie miałeś zamiaru stosować wobec mnie snobistycznego nawyku, który mimo wszystko mógłby być częściowym wytłumaczeniem mojej egzystencji pod twoim dachem. Twoją odpowiedzią rozwiałeś jeszcze jedno moje złudzenie. Nie wiesz, gdzie jestem... Zapomniałeś, gdzie mnie postawiłeś... Słowa te wypowiedziałeś obojętnie, bez niepokoju, który zazwyczaj towarzyszy myślom o przedmiotach zaginionych, zawieruszonych, zapodzianych. Z bólem zrozumiałam, że minęła mnie wielka szansa wyjścia z tego kraju wygnania, jakim jest dla mnie twój księgozbiór. Czy nigdy nie nastąpi mój exodus? Czy nigdy już nie będę strażować na twoim nocnym stoliku, czy nigdy nie spocznę na twoim biurku, przy którym pracujesz, albo na twoim stole, na którym krajesz chleb?

Więc, po co kupiłeś mnie, człowieku? Po co zapłaciłeś za mnie trzysta złotych, po co dźwigałeś mnie w teczce przez miasto i po co przyniosłeś do domu? Po co?

A potem zdarzyło się coś, co wzbudziło we mnie znowu nadzieję na moje rychłe wyzwolenie z zapomnienia, na które mnie lekkomyślnie skazałeś. Twoje jedyne dziecko ciężko zachorowało. Wzywałeś lekarzy, sławnych profesorów. Nic nie pomogły lekarstwa i zabiegi. Dziecko twoje umarło, a ty pogrążony w bólu i rozpaczy siedziałeś w swoim gabinecie, w fotelu, przy zapuszczonych zasłonach i nieruchomym wzrokiem patrzałeś w mrok zalęgający pokój. Nie mogłeś zrozumieć sensu śmierci twojego dziecka, począłeś wątpić o sensie własnego życia, nie umiałeś dociec, dlaczego cierpi niewinne dziecko, a grzesznik żyje i bezkarnie tuczy się krzywdą bliźniego, dlaczego bezlitosny los na ślepo w człowieka uderza. I wtedy serce we mnie gwałtownie zabiło, bo pomyślałam, że właśnie teraz nadeszła chwila, gdy wstaniesz z fotela, zapalisz światło elektryczne i zaczniesz mnie szukać, pospiesznie szukać, gorączkowym wzrokiem biec będziesz po ozdobnych grzbietach książek, i wreszcie po tylu, tylu latach znajdziesz mnie wciśniętą między tomy starej encyklopedii, strząśniesz ze mnie siwy pył, otworzysz i wyczytasz w moich wersetach słowa pociechy o życiu, śmierci i nieśmiertelności. I znowu się rozczarowałam. I znowu przeżyłam jeszcze jedno złudzenie. Ostatnie. Nie wstałeś z fotela i nie zaświeciłeś światła elektrycznego. Siedziałeś bez ruchu, pogrążony w rozpaczy z niezliczonymi zapytaniami na ustach, które nie umiały ci udzielić odpowiedzi.

Więc, po co kupiłeś mnie, człowieku? Po co zapłaciłeś za mnie trzysta złotych, po co dźwigałeś mnie w teczce przez miasto i po co przyniosłeś do domu? Po co?

A potem umarła twoja żona, a ty ugiąłeś się pod nowym ciosem, stałeś się niedołężnym starcem, przestałeś wychodzić na miasto i tylko przechadzałeś się po pustym mieszkaniu, od czasu do czasu przystawałeś w oknie, patrzałeś na ulicę, na spieszących przechodniów, nie rozumiejąc, po co oni żyją, po co sam jeszcze żyjesz i po co istnieje świat.

I pewnego dnia umarłeś.

Szybko zjawili się spadkobiercy i likwidując mieszkanie, kiwali smutnie głowami nad twoim doczesnym majątkiem. Jeden znalazł mnie wśród książek zrzuconych bezładnie na podłogę. Schylił się, podniósł mnie i obejrzał, otrzepał mnie z grubej warstwy pyłu i rzekł drżącym od tkliwego wzruszenia głosem do stojącego obok młodzieńca: „Widzisz? Twój stryj nieboszczyk, Panie świeć nad jego duszą, był pobożnym człowiekiem. Miał Biblię. Weź sobie z niego przykład”.

 

Charakterystyka Wielkiego Tygodnia

Katechizm naucza

KKK nr 2435

Remont chodnika w Udaninie

Chodnik przed remontem

Zakończyły się prace remontowo-budowlane nowego chodnika prowadzącego do kościoła w Udaninie. Jako inicjatywa kilkunastu parafian sami zaproponowali i zrealizowali to zadanie za co im składam serdeczne Bóg zapłać. zachęcam innych parafian do współpracy na rzecz naszej wspólnej parafii.

Nowy chodnik do kościoła w Udaninie

Powrót

Poświęcenie baldachimu

W Niedzielę Palmową w kościele w Piekarach został poświęcony na mszy św. nowy baldachim procesyjny zakupiony przez Członkinie Róż Różańcowych. Sredecznie dziękujemy za ten dar, który będzie służyć podczas procesji eucharystycznych.

Nowy baldachim

Powrót

Kościół po remoncie I etapu

Powrót

Zakończenie rekolekcji wielkopostnych

Księdzu rekolekcjoniście podziękowanie złożyli: dzieci ze Szkoły Podstawowej i parafianie z Lusiny.

Powrót

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH 2019

pobierz plan

Powrót

Pogrzeb Ks. Kan. Andrzeja Garnka

Odbył się 30 marca 2019 roku w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

Powrót

Wspomnienia po zmarłym Proboszczu

Powitanie nowego proboszcza w 1971 roku (Kronika parafialna)

Pożegnanie nowego proboszcza w 2001 roku (Kronika parafialna)

Ksiądz Kanonik Andrzej Garnek (proboszcz parafii w latach 1971-2001)

Zmarł były proboszcz z Piekar

ks. kan. Andrzej Garnek

Zmarł wczoraj były proboszcz z naszej parafii śp. ks. kanonik Andrzej Garnek. Posługiwał w naszej parafii przez 30 lat (1971-2001). Szczegółowe informacje o pogrzebie będą podane później. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim. Trwają zapisy na parafialny wyjazd na pogrzeb.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

 

Informacja dla kandydatów do I Komunii św.

Imformuję, że katecheza zaplanowana na sobotę 16 marca z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. nie odbędzie się ze względu na pogrzeb. Następny termin zostanie ogłoszony w niedzielę. Proszę przekazać informację dla zainteresowanych.

Chorych z całej parafii odwiedzę 9 lutego z posługą sakramentalną.

9:30 - Lusina, Bartoszówek, Piekary

10:30 Udanin, Dziwigórz, Lasek.

Proszę o przekazanie zainteresowanym tej zmiany.

Ogłoszenie

W niedzielę 13 stycznia w całej Diecezji Świdnickiej odbędzie się zbiórka do puszek ofiar pieniężnych na Dom Samotnej Matki prowadzony przez Caritas Diecezji Świdnickiej.

Wesprzyjmy to dzieło dla młodych matek, które zostały z dziećmi bez środków do życia. "Jak dowiadujemy się od ks. Radosława Kisiela, dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej, dom ma objąć pomocą do 30 osób, które będą modły w nim przebywać do roku. - W tym okresie potrzebujące matki z dziećmi otrzymają nie tylko miejsce do zamieszkania, odzież czy wyżywienie, ale również pomoc psychologiczną, prawną, medyczną czy pedagogiczną. Do ich dyspozycji będą kuchnia, świetlica, ale też kaplica i opieka duszpasterska. Chcemy również przez ten rok pomóc takim osobom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wejść w normalne życie - dodaje ks. Radosław". 

https://swidnica.gosc.pl/doc/5280364.Zapewnia-start-samotnym-matkom?fbclid=IwAR1aR2HtTMqiLYGdwhaegDLHtwP3Ln7g2kwAjZcF1OWVEeq2q0It6xECVgE

Najładniejsza szopka - zagłosuj!

Powoli kończy się okres Bożego Narodzenia. W naszych kościołach zostały zrobione dekoracje przez Parafian, którzy poświęcili swój czas, talenty i chęci na zbudowanie pięknych dekoracji. Poniżej na stronie jest sonda do której zachęcam Parafian aby głosowali na najładniejszą szopkę. Przy tej okazji jeszcze raz pragnę wszystkim podziękować za zaangażowanie się i przygotowanie naszych kościołów na przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Tych, którzy nie byli zaangażowani zachęcam w przyszłości do większej aktywności na rzecz naszej parafii i na chwałę Boga.

Dekoracje Bożonarodzeniowe

Powrót

Trzech Króli w Lusinie

6 stycznia w niedzielę, w Lusinie o godz.10.15, przed mszą święta, odbędzie się adoracja przy żłóbku przygotowana przez ognisko misyjne. Przygotowane będą korony i gwiazda. Zapraszamy dzieci z całej parafii.

Gaudete - Raduj się! - III Niedziela Adwentu

"Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!" (Flp 4, 4)

Wieńce Adwentowe w kościołach naszej parafii

Powrót

Remont wieży kościoła w Udaninie po 42 latach

Powrót

Serdeczne podziękowania

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w naszej parafii przeżyliśmy bardzo uroczyście mszą św. w kościele w Udaninie. W towarzystwie bijących dzwonów odspiewaliśmy - jak w wielu szkołach, instytucjach i placach - hymn o godz. 12:00. Pragnę serdecznie wszystkim podziękować za obecność i modlitwę w intencji naszej Ojczyzny władzom Gminy Udanin z Panią Wójt na czele, radnym, sołtysom, pocztom sztandarowym z Udanina, Piekar i Lusiny, OSP w Udaninie i Lusinie i wszystkim zgromadzonym wiernym parafianom i gościom. Specjalnie dziękuję zaangażowanym członkom Akcji Katolickiej naszej parafii z Panem Prezesem na czele, którzy przygotowali tę uroczystość patriotyczno-religijną. Mszę św. uświetnił swym występem chór Deesis z Aleksandrą Kołkowską. Po mszy św. odbyło się patriotyczne śpiewanie wraz z Deesis i Cichą Wodą. Wszystkim Patriotom serdecznie dziękuję za przygotowanie, oprawę i uczestnictwo w tej wielkiej patriotycznej uroczystości! 

100-lecie Niepodległości

Powrót

Uroczysta msza św. w Święto Niepodległości 11 listopada w kościele o godz. 12:00 w Udaninie. Odśpiewanie hymnu państwowego, a po mszy św. wspólne śpiewanie pieśni ptariotycznych. Serdecznie zapraszam o włączenie się w to święto narodowe.

Montaż kolejnej części ołtarza i poświęcenie figury św. Jana Pawła II w kościele w Piekarach

Poświęcona figura św. Jana Pawła II

W piątek została zamontowana kolejna część ołtarza głównego w kościele w Piekarach. Natomiast w niedzielę 4 listopada została poświęcona figura św. Jana Pawła II podczas mszy św. 

Powrót

Kartka na Wypominki

Tu można pobrać kartkę na Wypominki

Wypominki - dwie duże kartki

Wypominki - cztery małe kartki

Powrót

Prosimy o pomoc

Prośba o pomoc

Ogłoszenie Rodziny Sabiny Latosińskiej. Sabina ma 23 lata. Mieszka w Różanie, parafia Konary. Od trzech i pół lat walczy z ciężką chorobą. Lek, o który długo się staraliśmy, a roczne leczenie kosztuje 3 miliony złotych niestety nie zadziałał. Żeby Sabina cieszyła się życiem potrzebny jest przeszczep szpiku kostnego. To jedyna szansa na przeżycie. W dniu 28 października (niedziela) w Budziszowie Wielkim w Szkole Podstawowej od godziny 11 do 18 będzie prowadzona akcja, na której można się rejestrować jako dawca szpiku kostnego. Do rejestracji będzie potrzebne jedynie dowód osobisty i chęć pomocy. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości co do dawstwa szpiku kostnego, chętnie opowiemy, jak wygląda cała procedura. Zapraszamy wszystkich do rejestracji, a jeżeli macie jakieś pytania i wątpliwości zapraszamy na rozmowę, przy kawie i cieście spróbujemy odpowiedzieć na każde z waszych pytań. Być może ktoś z was jest genetycznym bliźniakiem Sabiny. Bardzo prosimy o pomoc i wsparcie.

Aktualności

* 18 października odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej. Chętnych do współpracy na rzecz parafii zaprasza wraz z proboszczem Pan Bogdan Mikła.

* 16 października w kościele w Udaninie o godz. 16:00 na mszy św. uczciliśmy św. Jana Pawła II w 60 rocznicę wyboru ks. Karola Wojtyły na biskupa archidiecezji krakowskiej (1958) i 40 rocznicę wyboru na papieża (1978) przez poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II. Sponsorowi obrazu i Rodzinie składamy serdeczne Bóg zapłać.

* UWAGA ZMIANA GODZIN MSZY ŚW. Zgodnie z zapowiedzią od października w niedzielę msza św. rano celebrowana będzie w Udaninie o 8:00 a w Piekarach o 9:15. Proszę informację przekazać zainteresowanym.

Obraz św. Jana Pawła II w kościele w Udaninie

Powrót

Studia podyplomowe teologiczno-katechetyczne

Studium organistowskie

Komentarze

 

Gdzie ogłoszenia parafialne?😣

Lista Gości...

 

Święta

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Rok B, I
Święto św. Łukasza, ewangelisty

Sonda