Dzisiaj jest

poniedziałek,
18 października 2021

(291. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
186

Wyszukiwanie

Statystyki

Brak własnych statystyk

1. Od dzisiaj zostaje zniesiona dyspensa od uczestnictwa we mszy św. niedzielnej w kościele i przywrócone 1. przykazanie kościelne.

 

2. Komunikat z Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Drodzy Rodzice, trwają zapisy dzieci do przedszkoli i do szkół podstawowych. W związku z tym przypominamy katolickim rodzicom o konieczności dopełnienia formalności związanych ze zgłoszeniem dziecka na zajęcia z religii w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Komisja Wychowania Katolickiego przypomina katolickim rodzicom, że „dzieci oraz młodzież uczęszczający do placówek o światowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swoje dzieci na lekcje religii. Człowiek wierzący ma prawo i obowiązek pogłębiać swoją wiarę i według niej prowadzi ć swoje życie. Służą ternu m.in. szkolne lekcje religii. Troska rodziców o udział ich dziecka w tych zajęciach wynika z przyjętego na chrzcie obowiązku katolickiego wychowania dzieci. Rodzice powinni zapisać swoje dzieci na zajęcia z religii w przedszkolu lub szkole poprzez z łożenie stosownej pisemnej deklaracji" (11 września 2014 r.). – które są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa organizowanie zajęć z religii nie dokonuje się automatycznie, ale inicjatywa dotycząca udziału w zajęciach z religii (deklaracja - oświadczenie) powinna każdorazowo wychodzić od rodziców.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa si ę podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

 

3. Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ŚKB

Przypomnienie niektórych zasad dotyczących bezpośredniego do życia w małżeństwie i rodzinie w Diecezji Świdnickiej.

Przygotowanie do małżeństwa zawiera 5 etapów:

1) Spotkania z duszpasterzem w kancelarii.

2) Katechezy przedślubne i dzień skupienia. W naszej diecezji dopuszczone są 2 formy prowadzenia katechez przedmałżeńskich: program diecezjalny oraz program proponowany przez świdnicki ośrodek ruchu „Spotkań małżeńskich".

1. Program diecezjalny to 8 godzinnych katechez plus dzień skupienia. Program ten zawiera następujące pomoce: „Spotkania dla Narzeczonych - podręcznik dla prowadzących (tematy realizujemy w sposób twórczy) - 4 spotkania osoby duchowne i 4 spotkania odpowiednio przygotowane osoby świeckie

- „ABC dla-Narzeczonych" i Indeks dla Narzeczonych

- dni skupienia organizowane są w wybranych miejscach diecezji.

2. Program proponowany przez ruch „Spotkań małżeńskich” to 9 spotkań prowadzonych metodą dialogową. Spotkania trwaj ą od 2 do 2,5 godziny

3) Spotkania z doradcą rodzinnym. Zasadniczo 2 lub więcej. Lista jest podana niżej.

4) Spowiedź przedślubna (przygotowanie i proponowanie spowiedzi generalnej).

5) Rozmowa z duszpasterzem dotycząca wiedzy religijnej narzeczonych.

Przypominamy, że osoby potrzebujące dodatkowej pomocy np. psychologicznej można kierować do Specjalistycznych Poradni Rodzinnych w Świdnicy i Bardzie Śląskim Świdnica www.poradniarodzinna.diecezja.swidnica.pl

Bardo www.poradnia-bardo.manifo.com. Duszpasterz rodzin służy swoja posługą w poradni w Świdnicy. Jest to pomoc m.in. w ramach poradnictwa duszpasterskiego i kierownictwa duchowego małżonków. Proszę również

o kontakt, gdy organizowane w naszych dekanatach, parafiach inicjatywy związane z małżeństwem i rodziną.

Kontakt duszjasterstworodzin@diecezia.swidnica.p1 tel. 572 304 349 (najlepiej dzwonić od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00).

4. Rekolekcje organizowane na wakacje przez Domowy Kościół i Spotkania Małżeńskie:

• Domowy Kościół Oaza III stopnia w Bardzie Śląski od 2 do 18 lipca 2021 Oaza II stopnia w Bardzie Śląskim od 16.07 do 01.08.2021

• Spotkania Małżeńskie: weekend podstawowy od 30 lipca do 1 sierpnia w Ząbkowicach Śląskich

 

4. Zakończyła się akcja zbierania podpisów pod projektem zmiany Dnia Ojca na 19 marca w uroczystość św. Józefa. Przez miesiąc udało się zebrać jedynie 95 podpisów. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w tej akcji. Parafia otrzymała z kurii kolejną propozycję włączenia się w akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop LGBT”, którego celem jest zakazanie tzw. „parad równości”. Są to marsze, w czasie których pochodzi do licznych profanacji i walki z religią katolicką, a propagowaniem legalizacji związków homoseksualnych i adopcji przez nich dzieci. Polscy biskupi wielokrotnie zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z ideologii LGBT. Projekt ustawy ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu tej ideologii w Polsce. Jest istotne, aby jak najwięcej ludzi podpisało się pod projektem. Podpisy będą zbierane w tą i przyszłą niedzielę. Wymagany jest numer PESEL. Proszę Akcję Katolicką o zorganizowanie podpisów przed i po mszach św.

 

5. Jak było zapowiadane, za tydzień w niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się odpust parafialny w kościele w Piekarach. Uroczystości będzie przewodniczył ks. kpt. dr Krzysztof Deja – Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie i kapelan Wojska Polskiego. Proszę o przygotowanie kościoła i obejścia wokół na tę uroczystość. Także proszę o zgłoszenie się kobiet do przygotowania posiłku dla księży na plebanii.

 

6. Od 1 do 8 sierpnia odbędzie się diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy ruszą od 1 lipca do włączenia w grupę strzegomską.

 

7. Udanin. Proszę Radę kościelną i Akcję Katolicką o kontynuowanie zbiórki na remont kolejnych etapów elewacji kościoła. Obecnie mamy na koncie jedynie 6.500 zł.

 

8. Zapowiedź przedmałżeńska.

3. Aleksandra Wilk z Udanina i Kamil Nowacki z Pieszyc.

1. Krystian Kurtycz z Lasek i Anna M. Brandiuk z Samborza.

1. Maciej Dobrzycki i Kamila A. Kmiecik ze Strzegomia.

9. Sprzątanie kościoła. Udanin: Beata Świdzińska, Urszula Gałdyś, Joanna Kowalczyk. Ofiara na kościół: Sławomir Kwieciński. Lusina: Dorota Zazulińska, Krystyna Chałupińska, Bogusława Łukaszewicz. Ofiara na kościół: Tadeusz Koteluk, Irena Świętonowska. Piekary: Anna Lechman, Janina Kaproń, Krystyna Garula, Justyna Grubasz.

Święta

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Rok B, I
Święto św. Łukasza, ewangelisty

Sonda